Legutóbbi webtevékenységek

Itt az oldal szerkesztése kapcsán, mintegy naplózni fogom a jelentősebb változtatásokat, új cikkek felkerülését, vagy meglévő cikkek javítását, kibővítését. Így az időszakonként visszatérő látogató meg tudja nézni, hogy legutóbbi látogatása óta történt-e valami fejlemény az oldalon.

2023.04.13 Hibajavítás

Találtam egy hibát a Hangsugárzók terhelhetősége cikkben, nevezetesen a túlvezérelt (négyszögesedő) színuszjel THD_R oszlopa hibásan volt számolva, mivel a FFT-ben az alias frekvenciákat is belevette a tört nevezőjében. A hibára úgy derült fény, hogy éppen most is torzításméréssel játszadoztam a Python-os GUI felületű impedanciamérő progiban, és a program által mért értékek valahogy nem azonosultak a cikkben lévő értékekkel. A hibát és a számolószkriptet is javítottam. Konklúzió: a tiszta négyszöggé klippelt színuszjel THD_F torzítása 43.8% (ezzel eddig se volt probléma) és a THD_F érték 43.5 a korábbi 30.8% helyett.

2022.04.09 Impedancia mérés Pythonban

Jelfeldolgozó algoritmusok próbálgatásából indult, mérőprogram lett belőle: Saját, Pythonban fejlesztett hangkártya alapú impedancia mérő program, mely akár Raspberry Pi-n is fut! A cikk csak egy gyors bemutatása a programnak, de remélhetőleg -ahogy időm is engedi- folytatódik egyfajta sorozatként, ahol részletesen ki is fejtem a mérés és jelfeldolgozás részéleteit is. Végső célként pedig egy R-Pi alapú Pythonbnan fejlesztett és addigra már grafikus interface-szel rendelkező komplett mérőeszköz megalkotását tűztem ki, de addig rengeteg dolognak kell nekem is utána járnom, és van még mit tanulnom Pythonból is. Részletek a cikkben!

2019.02.10

A dot.tk is beintett, és én is nekik... flaci-avr.tk ezentúl www.hangdobozepites.hu/flaci-avr/ címen, azaz ennek az oldalnak egy aloldalán érhető el.

2018.11.19 Audio Power Analyzer programkód Windowsra

Korábbi konzolos programkód után végre (nem kevés késéssel) a Windows ablakos program is elkészült. Részletek a Letöltés oldalon.

2018.09.21 Új tárhely és domain - hangdobozepites.hu

A Hostinger tárhelyszolgáltató kivezeti ingyenes hosting szolgáltatását, így az oldal sem tudott tovább üzemelni a megszokott formáciban. Több alternatíva áttekintése után a Newhosting szolgáltatóhoz migráltam át az oldalt egy .hu domainre történő előfizetéssel együtt. A .tk domain átirányítással fog működni, hogy azért megtalálható maradjon az oldal mindenki számára.
Az flaci-avr.tk oldal szintén nem tud a maga módján folytatódni, viszont ezt a weblapot nem szerettem volna fizetős tárhelyre vinni, de beleintegrálni se a hangdobozépítés oldalba, így a 000webhost ingyenes hostingra vezettem át. Mivel a 000webhost ingyenes fiókjához nem lehet saját domaint rendelni, így az oldal a https://flaciavr.000webhostapp.com/ címen lesz elérhető.

2018.04.30. Új cikk

Új cikk került az oldalra a rövid cikkek kategóriájába, mely egy többször a fejemhez vágott dolgot simít el. Nevezetesen, hogy mért állítok én olyat, hogy egy hangsugárzó kimenpjele a gyorsulással arányos, amikor mindenki úgy tudja, hogy a sebesség az akusztikus kimenője. Ugrás a cikkre

2017.02.09. Elindult AVR-es Blog oldalam

Ahogy azt korábban ígértem, elindítottam AVR-es blogomat. Egyelőre csak egy köszöntés szerű bejegyzéssel és egy konkrét cikkel jelentkezem, de majd szépen lassan elkezdem publikálni a különféle cikkeket, a kitűzött célok szerint. Az oldal szintén dot.tk ingyen domainnel és a Hostinger ingyenes tárhelyen fut majd, de az eddigiektől eltérően most kész rendszert, mégpedig a Wordpress CMS-t fogom oldalmotornak használni. Egyelőre még erősen kísérleti fázisban van a blog, változhat a téma és a kinézet, ill még nem tudtok hozzászólást írni. Azt is el kell még döntenem, hogy a hozzászólás regisztrációhoz kötött legyen, vagy bárki írhat, de moderálást követően jelenik csak meg a hozzászólása. Az oldal az flaci-avr.tk címen érhető el.

2017.02.01.

Amint azt láthatod, a webnapló ezentúl a főoldalon fog megjelenni. A régi link ettől még megmarad, ha esetleg valaki azt könyvjelzőzte le.

2017.01.30. HF terhelésanalizátor előzetes

„Rá kéne lépni a PIC-re…” - ezt a mondatot ismételgetem már vagy 15 éve! Hát a BEAG mintára, de digitális jelfeldolgozással operáló hangsugárzó védő készülék megadta a szükséges ösztönzést! Ehhez járult még hozzá pár hónap munkanélküliség; idő, mint a tenger. 2017.01.04-én jött meg az első csomag szinte találomra választott AVR (ATtiny és ATmega) mikrovezérlőkkel, égetőhöz szükséges kellékekkel, szép színes LED-ekkel, hogy legyen mit villogtatni az első programmal stb. Úgy gondoltam, a fenti készülékhez kell legalább fél év, mire olyan szintre fejlesztem az AVR-ek programozását, hogy képes legyek egy ilyen összetettebb program megírására. Hát kicsit gyorsabban ment a tanulás, elég volt rá két hét is :D A kütyüben már az általam V0.2-nek keresztelt szoftver fut, teljesen gépi kódban (vagyis Assemblyben) és van benne minden, mi egy kezdő mikrovezérlősnek kell: IRQ, Timer, ADC kezelés (overclockkal), LCD vezérlés, 16 bites osztó algoritmus, gyors (szorzásmentes) rekurzív IIR szűrő megvalósítás 40 bites egészen, bináris-decimális-ASCII konvertálás, eeprom írás (debug célból adatok mentése, majd PC-n történő kiolvasása) stb. A dologhoz azért hozzátartozik, hogy az Assembly programozást már kölyökként megtanultam C64-esen 6510 és 6502 processzoron, de 8086 Assemblyt is tanultam fél évig, és PLC-t is kódoltam Assemblyben fél évig a főiskolán, a nyelv tehát nem volt új, csak az eszköz. Pár sorban a Hangsugárzók terhelhetősége cikkem végén a védőáramköröknél értekeztem pár sort, aztán majd lesz belőle teljes értékű pub is. Lehet hogy az AVR-es ténykedésemről is indítok blogot, ha lesz hozzá energiám.

2016.12.13.

A Hangsugárzók terhelhetősége cikk kapott egy kis szösszenetet, melynek apropója, hogy a napokban készítettem egy kis programot C-ben, ami wav fájlokból készít un. "long term" terhelésgrafikont. Ebből egy kis ábra került be a cikkbe, melyen igen meggyőzően láthatjuk, mekkora különbség van tesztjelek (szinusz, négyszög) és műsorjelek között annak ellenére, hogy két elég veszélyes zenei mintát vettem be a grafikonba. Időközben pedig kicsit finomítottam a programon is, amit természetesen meg is osztok.

2016.04.23.

A Hangdobozépítés lépései cikk is kapott egy kis kiegészítést, ami pár sorban rendezi a hangsugárzók céljának két fő irányt, vagyis a minél valósabb hangreprodukcióra törekvő, ill a speciális hangzást megcélzó un. effekt hangsugárzók eseteit. Kicsit mókoltam még a pár napja kiegészített mikrofon előerősítős cikkben is.

2016.04.20.

Hozzáírtam pár gondolatot, tapasztalatot, tanácsot a mikrofonerősítős cikkemhez.

2015.08.13.

Kijavítottam egy ábrát az induktivitás és kapaciás számítása cikkben. Ezen az ábrán eredetileg lilával volt jelölve a hangszóró valósan alakuló átvitele, de a képtömörítés folytán valahogy ez elveszett, piros lett ez a szakasz, és nem látszott. Most javítottam az ábrát, és inkább a zöld színt használtam. Beszúrtam még egy kis megjegyzést a mélyközép út szűrőjének tervezésével kapcsolatban.

2015.04.18. Kísérleti mobilos nézet

Egy ideje már szórakozok vele, most fel is töltöttem: Az oldal mostantól mobilra optimalizált megjelenítésben is elérhető, ez a domain után írt 'm' alkönyvtár megadásával lehetséges. (pl. hangdobozepites.tk/m/tsm/1/) Automatikusan nem vált, és nem is fog. Ha 800 pixelnél kisebb szélességű kijelzőt észlel, akkor felkínálja a mobilos nézetet, de közvetlenül is elérhető az oldalsáv Nézet widget-jében. Egyelőre eléggé BETA, úgyhogy akad jócskán megjelenítési hiba. Többek között gond van néhány táblázattal és form-al (kalkulátorok), sőt a JavaScript események vezérlése sem mindenhol jó. (pl. lenyíló lista onChange eseménye nem működik Andriodon) Ezek a hibák még ha lassan is, de előbb-utóbb javítva lesznek. Az oldal asztali gépen természetesen tökéletesen működik, jelenleg ismert hiba nélkül.

2015.03.14.

Új cikk került fel az oldalra, mely mérőmikrofon előerősítő építésére ad konkrét példát. A dolog előrzménye, hogy nemrég hozzájutottam egy USB stúdiós hangkártyához, mellyel laptopra szeretném áthelyezni a méréseimet. A kártya mikrofonbemenete azonban nem igazán alkalmazható akusztikai mérésekre, így szükségessé vált egy saját áramkör építése. Ugrás a cikkre

2015.02.25.

Új cikk került fel az oldalra, nevezetesen egy online számolószkript php-ben írva. Segítségével ARTA Steps szoftverrel az impedanciamérés mérőkapcsolásán átvitelméréssekl felvett, és a kiexportált .frd fájlból számítja ki a .zma impedancia fájlt. Ergó, Steps-el tudunk impedanciamenetet mérni. Hogy ez a látszatra értelmetlen dolog miért lehet esetleg mégiscsak értelmes, a cikken meg van írva. Elöljáróban csak annyit, hogy pl. támogatja a feszültséggenerátoros mérési módot is. Ugrás a cikkre

2014.12.15.

Kiegészült a Hangsugárzóépítés lépései cikk egy megjegyzéssel valamint egy ábrával, ami azt hivatott demonstrálni, hogy a T/S modellezés és a hangdoboztervező szoftverek -számos tévhittel és híreszteléssel ellentétben- igenis pontosak, sőt hajszálpontosak! A modellezés és a valóság különbsége -ahogy azt a cikkben is írom- mindig és kizárólagosan az elhanyagolt jellemzők, becsléssel figyelembevett veszteségek, esetleges nemlinearitások (pl. Cms ingadozás a kitérés függvényében) következménye csupán.

2014.11.02.

Hozzáírtam egy bekezdést a hangdobozépítés lépései cikkhez, mely egy kicsit elrúgaszkodva próbálja firtatni a „szerencse” kérdését a sikeres hangdoboztervezés folyamán.

2014.10.11.

Pár gondolat erejéig belenyúltam egy kicsit a grafikondigilalizálós cikkbe. Fórumokat átfutva sajnos időnként még mindig sok esetben látom, hogy sokan nem veszik komolyan a hangváltók tervezésének, pontos méretezésének fontosságát és veszélyeit az erősítére nézve. A rosszul méretezett túl nagy Q-jóságúra sikeredett szűrők pedig nagyon ártalmasak, az általuk okozott impedanciaesés és túl nagy fázistolás akár tönkre is teheti az erősítőnket! Ezt próbáltam pár mondatban nyomatékosabban kifejezni a cikkben.

2014.09.16.

Két -régóta halogatott- bővítés történt, az egyik, hogy az induktivitás és kapaciás számítása cikkbe bekerült egy php script, mely ZMA fájlból kiszámolja a kapacitás és induktivitás függvényeket, természetesen a soros veszteségi ellenállással együtt. A szkript kimenete egy CSV táblázatfájl, melyet irodai táblázatkezelőbe lehet beexportálni és ott kigrafikonozni. A másik bővítés az impulzus-válasz alapú mérés cikksorozat 2. részében történt, amit egy mérési FFT kapuidő számítást segít (lényegében ugyanazt számítja, mint a cikkben meghivatkozott LspLAB kalkulátor). Sajnos időm az utóbbi hónapokban rettenetsen kevés, tudom, hogy kellene új cikk is, sőt még ötletem is van néhány új cikkhez, de sajnos az idő most nem engdi meg a dolgot, egy-egy cikk megírása, a sok-sok szimuláció, ábra elkészítésével nagyon hosszadalmas, időigényes munka tud lenni.

2014.07.12.

Javításokat végeztem a Hangszóró helyettesítő képe és modellezése cikksorozat Passzív membrános részén. Volt néhány félrefogalmazás, mint pl. a passzív membrán Sdp trafózása után nem a hangszóró mechanikai, hanem még csak a pneumatikus oldalra kerül. Ez a súlyosabb, és néhány kisebb fogalmazási hiba lett javítva.

2014.05.19.

Egy kis bővítés került be a Hangsugárzók terhelhetősége cikkbe, mégpedig két SciLab szkripttel történő vizsgálat eredménye és magyarázata. Az egyikkel a túlvezérelt szinuszjel csúcstényezőjét, RMS teljesítményét és THD torzítását vizsgálom, a másikkal ugyanezt a már meglévő zenei mintákon (THD nélkül persze, mivel az zenén nem, csak szinuszjelen értelmezett)

2014.04.28. Tárhelyszolgáltató váltás

Tárhelyszolgáltató váltás történt, az új szolgáltastó a magyar Hostinger, mely nálunk eddig egyedülálló módon nyújt a nemzetközi szolgáltatókkal megegyező szinvonalú és funkcionalitású ingyenes szolgáltatást. A hazai szolgáltatóknál ugyanis eddig sajnos a weboldal tulajdonosoknak kényelmetlen kompromisszumokat kellett kötniük, beépített reklámok, fizetős szolgáltatás esetleg egyéb (pl. kizárólagos beépített CMS rendszer) tekintetében. Végre azonban olyan hazait üdvözölhetünk, aki a nagyoknál már megszokott módon, ingyenes, reklámmentes, és komoly webtechnológiai arzelállal is felszerelt hosting szolgáltatást nyújt. Ez mindenképpen dícséretes!
Megj: ...és még az FTP-je is gyors!

2014.02.27. Fancy helyett új saját képmegjelenítő alkalmazás

A FancyBox JS kódjának alapos áttanulmányozása után elkezdtem saját képmegjelenítőt készíteni. Igazából nem nagyon értettem, hogyan lehet egy ilyen egyszerű API-ra több mint 600 programsort ellőni! A Fancy újabb JQuery változata pedig annak ellenére, hogy a JQ sok dolgot egyszerűbben leírhatóvá tesz, az új alkalmazás több mint 2000 sor! (Igaz, ez funkciókban is sokkal többet kínál) Az én első abszoltút minimálkoncepsiós képjelenítő alkalmazásom mindösszesen 27 Javascript programsorba került, bár azért hozzá kell tenni, hogy a HTML elemeket nem a JS kód hozza létre, hanem a HTML-ben kell megadni, és a CSS-ben megformázni. Ide az oldalra ennek továbbfejlesztett változata került, a már megszokott bubble előnézet sem hiányozhat belőle. Effekteket először az egyszerűség követése miatt nem írtam bele, aztán pedig egyszerűen így tetszett jobban. A saját egyszerű képmegjelenítőm demóját felteszem az oldalra: https://hangdobozepites.hu/pzbox/

2014.02.21.

Folyamatosan zajlok az oldal fejlesztése a napokban, most egy oldal testreszabása elem került fel a widgetek közé, ahol beállítható a tartalmi rész betűmérete három fokozatban. A beállítást sütiben tárolja, így emlékezni fog rá a böngésző a következő belépéskor. Lehetséges, hogy további beállítási lehetőségek is készülnek majd, mint pl. színséma, de nem ígérem biztosra. A FancyZoom képmegjelenítő alkalmazást is tovább módosítottam, most kicsit elhalványul a háttér a képek nagyitásakor, valamint nagyított képnél letiltja a jobb felső sarokban előlebegő navigációs ablakot, mely néha a kép bezárás ikonjára csúszott, ami elég idegesítő volt. Az elkövetkező hetekben várhatóak még további fejlesztések, javítások. Az effektek (különösen a FancyZoom-hoz tartozók) egyelőre nem működnek maradéktalanul IE alatt.
UPDATE 2014.02.22.„Hosszú title kilóg a képernyőn” FancyZoom BUG javítva, most rövidít, ha szükséges három ponttal a szöveg végén. Kapott továbbá egy szebb bezárás gombot is, valamint most IE alatt is működik a screen overlay (elsötétítés) a zoom alatt. Ez az alkalmazás megér amúgy egy komolyabb tanulmányozást, igen sokat lehet tanulni belőle JavaScript-ből. Ez az általam is használt régebbi verzió ugyanis tisztán JS alapú, régi 2008-as kiadás. (Az új változat már JQuery-s, szebb effektekkel) Úgy vélem, érdemes lenne HTML5/CSS3 alapokra helyezni minden effektjét, ennek hátránya persze, hogy azokból IE-ben semmit sem látnánk...
UPDATE:2014.02.23.Újabb FancyBox javítás, most már betöltési animáció alatt is ki lehet lépni ESC-el vagy a hátérre kattintással. Ez is egy régi idegesítő BUG-ja volt ennek a szoftvernek, hogy ha lassan töltött be képet, akkor a tekergő betöltésjelző nem tűnt el a képről, pontosabban nem lehetett ebből az állapotából kilépni a programból. Kicsit sikerült javítanom az animáció minőségén is, most simábbak az effektek. (framesebesség visszavétele 30Hz-re -igazából még 25 is elég lenne- és optimalizáltam az animáció számításain)

2014.02.18. Új megjelenés, új navigációs funkció

Mint derült égből, úgy jött az ötlet egy új külső megalkotásához. A pár év óta egyre népszerűbb új letisztult, erős kontrasztú, csak néhány, de nagyon jellegzetes színnel operáló irányvonal nekem nagyon tetszik, ma már sok helyen találkozni hasonló dizájnnal. (Google, Bing, Windows 8, Android, néhány új Linux téma stb.) A végső lökést azonban az új Wordpress téma adta: Az új 3.8-asban kiadásban alapértelmezettként megjelent TwentyFourteen téma nagyon merészen erős kontrasztú, már-már tényleg a régi DOS alatt futó alkalmazásokra egyszerűrödő megjelenést produkál. Mondjuk eredeti változatában nem igazán tetszett, ennyire azért nem kell szerintem levetkőzni a színeket és árnyalatokat. Pl. a teljesen bogár fekete oldalsáv, fej- és lábrészt már kicsit túlzásnak találtam. A bogár azonban beült a fülembe, és elkezdtem törni a fejem, hogy mit lehetne valami hasonlót kihozni. A fejrész nem tetszett a TwentyFourteen témában, ha már van egy a képernyő területével erősen kontrasztban álló oldalsáv, akkor az ne kanyarodjon ki a képernyő tetején, mert ez a kifli már nem szép szerintem. Végül a saját dizájn domináns színei a törtfehér mint alapszín, a rücsis textúrájú sötétszürke oldalsáv és lábrész, valamint a zöld mint kiemelő szín. Az oldalsáv egyben tartalmazza a fejlécet, egy letisztult ikonos menüt, és az eddig megszokott oldalsávelemeket. A tartalmi rész (újra) széles, úgy van méretezve, hogy egy 800 pixel széles kijelzőn pont kifér (ha az oldalsávot elgördítjük), valamit 1024 pixel széles kijelzőn az oldalsávval együtt az egész látható tartalom elfér. (egykoron egy korai témámban már működött ez így nálam)
Funkciókabn is történt egy újítás, nevezetesen a képernyő jobb felső sarkában van egy rejtett navigáció, ami akkor lebeg elő, ha az egeret felhúzzök a sarok közelébe. Itt elsősorban az Oldal tetejére és a Kezdőlap gombokkal találkozhatunk, de többrészes cikkek esetén előző rész és Következő rész gombok is láthatók. Nem csak látványnak szántam, hasznos is: Eddig ugyanis csak a lap alján lehetett navigálni a többrészes cikkeket, vagy pedig a lap tetejére görgetve az oldalsávon, így mindig át kellett görgetni az egész lapot fel vagy le. Az új funkció IE-n még nem tökéletesek, de használhatók ott is.

2014.01.23.

Újabb toldás került a Három kívánság cikk végére, amiben megmutatom, hogyan írhatunk T/S adatsort a kiszámított elméleti hármasra.

2014.01.19.

Az Induktivitás és kapacitás kiszámítása impedanciamenetből cikk is kiegészült egy egyszerű kalkulátorral, mely az impedancia nagyságából és -fázisából számol Induktivitást vagy kapacitást és soros ellenállást egy adott frekvencián. A három adatot prefixum nélkül lehet csak megadni, vagyis ne írj be pl. k betűt a szám után! (pl. kHz-hez)

2014.01.17.

A Három kívánság cikk kiegészült két kalkulátorral. Az egyik a cikk közepefelé egy egyszerű, mely csak ideális teljesen akusztikus felfüggesztésű (csak a doboz ad rugót) Butterworth karakterisztikájú zárt dobozra számol. A cikk végén ugyenennek bővített változatában több zárt és bass-reflex hangolási mód (karakterisztika) közül lehet választani.

2014.01.05.

Nem tartalmi, csupán webfejlesztési újítás történt. Már régóta kerestem olyan JS (vagy JQuery) szkriptet, ami a képeket tartalmazó linken kis miniatűr előnézetet jelenít meg, amikor az egeret a link fölé visszük. Végül pár napja a gyakorlatilag zéró közeli JS és OOP tudásommal elkezdtem egy sajátot írni, ami végül az oldalon már régóta használt FancyZoom lightbox képmegjelenítő kódjába épült be (főleg az együttműködés és a funkciókapcsolat miatt). A bubble előnézet csak a helyi fájlokon működik, mivel php szkript a szerveren helyi lemezművelettel olvassa be a képet, és készít belőle miniatűr kicsinyítést. A néhány kifelé linkelt képre ezért nincs előnézet. A bubble az egér fölött kerül megjelenítésre, hogy ne takarjon bele a Title tooltips szöveg. Minta: Az oldal első változata.

2013.12.16.

Kisebb javítgatáson, enyhébb bővítésgetésen esett át a Hangdobozépítés lépései cikk.

2013.11.29.

Kicsit változtattam-bővítette, az Induktivitás és kapacitás kiszámítása impedanciamenetből cikk hangszóróval kapcsolatos részét.

2013.11.16.

Hozzáírtam az Induktivitás és kapacitás kiszámítása impedanciamenetből cikk végéhez a hangszórón mérhető lengőcséve-induktivitást és annak veszteségét. Néhány következtetést is vontam a dologból.

2013.11.01.

Kicsit hozzáírtam a Hangdobozépítés lépései cikk 2. részéhez. Kiegészítettem a listát a hangszórók interferenciájával, és a nyalábolt iránykarakterisztikával.

2013.10.24.

Létrehoztam egy kategóriát Jegyzetek, rövid cikkek címen. Értelemszerűen a rövid írások kerülnek ide, de a későbbiekben bármi egyszerű, akár kétmondatos gondolat is helyet kaphat ilyen formában, ha az említésre méltó. Jelenlegi cikkek közül a grafikondigitalizálással foglalkozót átsoroltam ebbe a csoportba, valamint gyorsan befejeztem két régóta elkezdett cikket is szintén ebbe a csoportba sorolva: Induktivitás és kapacitás kiszámítása impedanciából és A függőleges iránykarakterisztika és buktatói címmel. Előbbihez később még hozzáírok egy kis részt, ami hangszóró induktivitását és annak soros ohmos ellenállását grafikonozza ki, sajnos nem volt időm teljesen befejezni a cikket.

2013.10.05.

A múlt hónapban felkerült terhelhetőséget elemző cikkben történt pár finomítás.

2013.09.21.

Új cikk került fel az oldalra, mely a hangszórók és hangsugárzók terhelhetőségéről értekezik. A cikk egy mítosz megcáfolását is célul tűzte ki, mely szerint a hangsugárzónak kicsit nagyobb névleges terhelhetőségűnek kellene lennie, mint az őt meghajtő erősítő szinuszos kimenőteljesítménye. Ugrás a cikkre

2013.06.17.

Egy hozzáírás (UPDATE) történt a Hangszóró helyettesítő képe cikk első rész végéhez. Saját munka közben olyan helyzet adódott, hogy ki kellett számítanom egy hangsugárzóban a hangszóró lengőcsévéjén disszipált teljesítményt. A megoldás roppant egyszerű, és ha szükséged van rá, nagyon könnyen beleírhatod bármelyik Qucs szimulációba. Ugrás a cikkre

2013.06.09.

Kicsit finomítottam a T/S összefoglaló terhelhetőséget magyarázó részen. Lehet, hogy érdemes lenne külön cikket szentelni rá, ezen még gondolkodom...

2013.05.29.

Kiegészítés történt a Hangszóró helyettesító modell 4.-ik részben, a Bass-reflex hangdobozról szóló cikkben. A cikk végén pár gondolatban elemeztem a bass-reflex impedanciamenetének alakulását, melynek lényege, hogy a villamos-mechanikai-akusztikai részek impedanciaként szerepeltek a modellben. A dolog apropóját Martin J. King cikkeinek olvasgatása adta, aki weboldalán remek, analógiákon keresztül vezető levezetések ír -többek között- TL hagsugárzók kapcsán. A TL dobozoknál olvashatró elemzési módszerét gyakorlatilag bármelyik pneumatikus doboz esetében is alkalmazni lehet, ezt ő maga is megjegyezte.

2013.05.16.

Kiegészítettem a Hangszóró és hangsugárzó helyettesítő cikksorozat 9.-es összefoglaló részét egy új, a terhelhetőséget jelölő paraméterrel. Mivel a cikksorozatban nem nagyon foglalkoztam ezzel a legkevésbé számító paraméterrel, így az összefoglalóban a többihez képest ennek egy kicsit hosszabbra sikerült a leírása. Ugrás a cikkre

2013.05.12.

Találtam egy bugot, és gyorsan ki is javítottam: a Hangszóró helyettesítő modelljével foglalkozó cikksorozatomban a lap alján lévő kis navigáció kihagyta az 5. részt. Régen ez fixen be volt írva a HTML kódba, de már jóideje php kód generálja ezt a kis részét az oldalnak. A hiba az oldalakat leíró táblázatban volt (ez alapján tudja a php motor, hogy milyen oldalak vannak, milyen URL-el, annak hány és milyen aloldalai stb.) Ez amúgy azt is jelenti, hogy ennek a cikknek az 5.-ös lapját így a keresőmotor is kihagyta, mivel az is ugyanebből a táblázatból táplálkozik.

2013.04.27.

Töröltem a blog oldalt.

2013.04.21.

Töröltem a Három kívánságból a reflexdobozos okfejtegetést, valahogy nem tetszik, sehová nem vezet és követhetetlen. Egyszerűen a jó T-S arányon van a lényeg a zárt vagy reflexes hangszóró esetében, nem lehet szétszedni a paraméterek halmazát és részenként vagy egyenként elemezgetni!

2013.04.17.

A hangdobozépítés lépései cikk váltótervezés részének végéhez hozzáírtam a javasolt szoftverekhez a nemrég felfedezett ingyenes váltótervezőt (ld. letöltés oldalon) és egy saját, Qucs áramkörszimulációs szoftverben készült egyedi szimulációt is. Ez utóbbi főleg tanulási célból hasznos, de nem sokkal nehezebb használni, mint a specifikus szoftvereket, és mint alternatíva megállja a helyét. Különösen jó szolgálatot tehet olyan jellemzők kiszámítására, amik nincsenek implementálva a specifikus szoftverekben, vagy egyszerűen valami olyan szimulációs helyzet megoldására, amire nem készítették fel őket.

2013.04.13.

Kicsit hozzáírtam az Impulzus-válasz alapú mérések 3.-ik rész végéhez. Ennek a cikknek egy korábbi változatában elég (már-már túl) hosszan belemerültem a nem légmagos tekercsek frekvenciafüggéseibe. Emlékeztem, hogy egyszer letisztítottam ezt a részt, de csak most néztem, hogy gyakorlatilag inkább kitisztítottam belőle... Most pár sorban visszaírtam ezt a nem elhanyagolandó gondolatot. Úgy rémlik, az volt az ok, hogy terveztem egy beható váltótervezős cikk írását, amiből sajnos nem lett semmi. A tervek szerint ott írtam volna az alkatrészek ilyen jellemzőiről.

2013.04.02.

Teljes HTML/CSS rebuild történt, bár az oldalon ebből semmi sem látszik, mivel a megjelenítési téma nem változott. Tulajdonképpen az eredeti TwentyEleven Wordpress téma kinézetetét alapul véve a nulláról felhúztam a HTML5/CSS3 kódot. Ez a saját kód jobban illeszkedik az oldalhoz, nincsenek benne fölösleges dolgok, formázások, class-ek, stb., csakis az, amire szükség is van. A új kód (különösen a CSS) így jelentősen kisebb terjedelmű és letisztultabb lett. A dolog előzménye, hogy az elmúlt hetekben rengeteget olvastam és videóztam webfejlesztés kapcsán, és le akartam tesztelni a frissen szerzett tudást. Sajnos a HTML5-ben a W3C validátor kifogásolja a Clearbox képmegjelenítő rel tag-jét, ami XHTML1.0 dokumentumtípus megadása esetén nem áll fenn. Viszont ebben meg azért nem lenne jó, mert így néhány CSS3-as formázás miatt elbukik a CSS validálása. (A főoldalon pl. nincs clearbox rel hivatkozás, és az valid is!) Pedig szeretnék Valid HTML/CSS logókat kitenni az oldalra, de ezt majd megoldom valahogy...
UPDATE 2012.04.07: Megoldódott, a Clearbox-ot HTML5-LightBox* alkalmazásra cseréltem. Az oldal most már teljesen HTML5/CSS3 valid!
*mivel nagyon ronda volt, (és olvashatatlan a kód a belenyúláshoz,) így inkább lecseréltem a FancyBox2-re, mely szinén html5 valid. (Mellesleg érdekes ez a W3C validálás, két súlyos szintaktikai hibát is találtam az oldalon (egy lemaradt </p> zárótag és rosszul volt jelölve a favicon rel attribútuma, beleírta az oldalmotor a sitelinket), amik még véletlen sem szúrtak szemet a validátornak. Elgondolkodtató, hogy érdemes-e szívni az oldal validálásával, mikor működő dolgokért ugat, de súlyos hibákat meg nem vesz észre? Arról nem is beszélve, hogy a JavaScript képes átírni a formázást és a HTML kódot is. De ezt sem veszi figyelembe a validátor, és ahogy olvastam, sokszor a validáláson elbukot dolgokat pont ezért Javascript-tel tólják be, így az oldal a validáláson átmegy, de valójában ez olyan, mint amikor egy vizsgázó puskázik...)

2013.03.19.

Picit belepiszkáltam a Három kívánság cikkbe, de nem nagy ügy. A B4 hangolású reflex doboz érzékenységtöbbletének okainak keresésénél történt a változás.

2013.03.14.

Azért mégis csak hasznos, hogy barátkozni kezdtem a PHP nyelvvel... Ennek köszönhetően elkészült egy kis szkript, mely a Grafikondigitalizálás cikk végére került. Nagymértékben leegyszerűsíti a g3data szoftverrel digitalizált grafikonok szabályos FRD/ZMA fájlokká alakítását. Amit tudni érdemes róla, hogy bármilyen felbontásban bevihetők az adatok, a kimeneten mindig interpolált 1/48* oktáv frekvenciafelbontású fájl fog megjelenni. Nem követeli meg a frekvencia szerinti növekvő sorrendiséget, így nem kell monoton előre haladni a grafikon digitalizálásakor, tetszőlegesen bökhetőek fel a függvényértékek, akár teljesen össze-vissza is. Az FRD (hangnyomás-görbe) és a ZMA (impedanciagörbe) kissé más interpolációt használ, így fontos hogy ne keverjük őket. Az interpoláció lineáris, de a logaritmikus skálán. Így közelít a legjobban, és az LspLab szoftver is ezt alkalmazza. Mivel az impedanciát logaritmus skálán interpolálja, így nem engedhető meg 0 és negatív Ohm érték! Ilyen adat esetén hibaüzenetet küld a szkript.
*időközben változott, most már megadható 1/12-1/96 között 4 fix értékben!

2013.03.11.

A blognak regisztrált oldalról áthoztam a hangdobozépítés lépései című cikket. Bár úgy volt, hogy ott könnyű fajsúlyú cikkeket publikálok a blogbejegyzések mellett, de végül arra jutottam, hogy ez csak zavart okozna. Így inkább minden cikket ide publikálok, és a másik oldal kizárólag blog lesz. A blog fennmaradása amúgy még mindig kérdéses, főleg, hogy a napokban egy adatvesztés következtében majd minden korábbi mérésem és dokumentált dobozépítésem elveszett, pedig kezdetben ezekből szerettem volna szemezgetni. Azonban sok elkészült hangdoboz és hangszóró még nálam vagy ismerőseim tulajdonában megvan, így elvben vissza lehet mérni, rajzolni néhányukat, de ez nem kis munka, nyár előtt biztosan nem lesz rá sem időm, sem energiám. Külön probléma, hogy nem nagyon tudok olyan elkészült projektet felmutatni, ami nagy biztonsággal utánépíthető lenne, ugyanis gyakran használok bontott használt hangszórókat, ami meg teljes mértékben bolti új hangszóróból épült, annál meg valamelyik hangszóró gyártása időközben megszűnt, vagy megváltozott. (pl. H2000 Braun, 634, Sony 851 stb.) Használható kész projektek így egyelőre bizonytalanok, amit megtehetek, hogy néhány nálam megfordult ma is kapható hangszóró méréseit fel tudnám tenni, ahogy elkezdem újramérni a megmaradt, visszakérhető példányokat.

2013.02.19. Új kinézet, egyszerű kereső funkció

Frissítettem az oldal kinézetét, aminek igen csak ideje volt. Az új blog oldalamon használt Wordpress CMS rendszer egyik szállított alaptémája ez. A neve: TwentyEleven. Nagyon megtetszett, és már régóta keresek hasonló nyugodt, elegáns, letisztult, és egyben modern témát. A fellelhető CSS templatek sokasága között sajnos még hasonlót sem találtam, azok valahogy vagy túl giccsesek, vagy olyanok mint egy cigarettás doboz... Nem maradt hát más, meg kellett nyúznom a Wordpress bőrét! :) Igazából könnyebben ment a dolog, mint vártam, a WP CSS stílus és HTML rétegszerkezete (a php szkriptek ellenére) nagyon átlátható. Könnyítette a dolgomat az is, hogy a téma forráskódja külön is letölthető, a GNU licensz pedig (ismereteim szerint) lehetővé teszi a módosítást, egyedi felhasználást, nincs kikötve, hogy csak a Wordpresshez hehet használni. A külön nyomtatásbarát nézet eltűnt, ugyanis a TwentyEleven kifogástalan nyomtatási nézetet ad külön CSS formázások nélkül. Sajnos az IE kompatibilitás nem áll túl stabil lábakon, de ez már nem csak az én saram, a blogomat is elég sz@rul jelenítni meg, pedig ott „rendeltetésszerűen” van használva a téma, ahogy azt a szerzője kiadta. De ez már az IE különcködése marad. (Minden más, egymással és a szabványokkal konzisztens böngészőben -FF,Chrome,Opera- kifogástalan a megjelenés és működés!)
Egy saját fapados keresőt is sikerült írnom php-ben. Egy vagy szóközzel elválasztva több keresési kulcsot lehet beírni a kis keresőablakba. Csak a cikkek tartalomában történik keresés, máshol nem!

2013.02.12.

Új oldalt indítottam, az időközben visszaregisztrálhatóvá vált flaci.tk domain alatt. Az új oldal alapvetően blog-szerű képződmény lesz, Wordpress motor hajtja. Terveim szerint ott könnyebb fajsúlyú cikkeket publikálok (kevesebb matek meg hasonlók), valamint saját ténykedéseim, munkáim kapcsán is lehetnek majd blogbejegyzések. Fontos újdonság, hogy lehetőséget biztosítok a nyilvános hozzászólásoknak, kérdéseknek.

2013.01.28.

Egyszerűsítettem az oldal felépítésén, nincs már külön kezdőlap és külön cikkek lap. A cikkek listája mostantól a kezdőlapon van felsorolva.

2013.01.24. Keresőbarát URL-ek

Az utóbbi hónapokban az oldal szinte teljesen eltűnt a keresők találataiból, melynek oka a php-re való átállásban keresendő. Ugyanis, a keresők nem szeretik, ha az URL-ben paraméterátadások vannak (pl:valami.php?page=3 - valami lap 3-ik oldala), olyannyira nem, hogy ilyenkor rendszerint teljesen kizárják az oldalt a találatok közül. A php paraméterátadásról és annak előnyeiről ugyanakkor nem akartam lemondani! Némi utánajárást követően most átalakítottam az oldal URL-jeit a keresőknek is elfogadható módra; a kérdőjeles paraméterátadás helyett alkönyvtárszerű hivatkozásokkal.

2013.01.08.

Az Impulzusválasz alapú mérések cikksorozat Mérés váltózáshoz részben bekerült egy ábra, mely pontosabb képet ad a mikrofonkapszula szereléséről.

2012.12.25.

Nem, nem ezzel töltöttem a Karácsonyomat, csak most lett kész ez a cikk... Igaz, az alapja már vagy 2 hónapja működik, de az írás kicsit lassan készült el hozzá. Egy VGA-Scart kábelt készítettem, mellyel a PC kiváló képminőséggel köthető hagyományos CRT tévére. A téma alapos áttanulmányozása után úgy érzem elég jó kábelt sikerült készítenem, igazi Plug'n'Play működéssel, és mivel fórumokat olvasva sokan küzdenek ilyen dologgal (még ma is, a HDMI képes TFT tévék korában) így hasznosnak érzem megosztani a tapasztalatokat. Mivel ez a kábel eltér a neten talált eddigiektől, így egy alternatíva is egyben, de az eeprommal történő kiegészítés azoknak is hasznos lehet, akik már építettek másik működő kábelt maguknak, és szeretnék PnP-re fejleszteni. A cikket enen a linken olvashatod el. Mivel ez nem elektroakusztikai témájú cikk, így egy „Off” kategóriát készítettem a cikkek lapon.

2012.10.07. Nyomtatóbarát nézet (BETA verzió), váltás PHP-re

Régóta tervezett dolgot követtem el a mai napon, elkészítettem a cikkek nyomtatóbarát nézetét. Sokan (Én is) szeretik a netes ismeretanyagokat kinyomtatni, lefűzni és úgy tanulmányozni. Sajnos azonban az előrekészített HTML/CSS témák nem tartalmaznak nyomtatási funkciókat, ill a nyomtatási kép formázásához külön .css stílusfájlt sem. Nem maradt más, nekem kellett átírnom a css-t, azonban meg kellett oldani magának a funkciónak a működését is, melyhez PHP használata vált szükségessé. Az új linkek így már nem .html, hanem .php végződésűek, esetenként paraméterátadással. Az egyes weblapok azonban a régi .html végződéssel továbbra is behívhatók, ilyenkor automatikus átirányítás történik az új PHP-s lapra. Az új funkciók egyelőre még BÉTA verzióban, tesztelés alatt állnak. Megjelenítési hibák, rossz linkek előfordulhatnak, ezeket ahogy megtalálom (esetleg jeleznek olvasók), javítom. Maga a nyomtatási megjelenítés formázása már jónak mondható, de az egyes böngészők még nem nyomtatnak szépet, így mielőtt telenyomtatnál néhány tíz A4-es lapot, ellenőrizd a nyomtatási képet, vagy próbálgasd pdf nyomtatóval! Mondjuk azonnali éles nyomtatást már csak azért sem ajánlok, mert a következő napokban megpróbálom a cikkek képeit is nyomtatóbarát formába hozni, és elsőként a túl sötét, festékzabáló, papíron rosszul látható képek fognak célponttá válni. Nyomtatáshoz ajánlott böngésző a Chrome esetleg IE7+, az FF sajnos tördeli a képeket.
UPDATE 2012.10.17.: A nyomtatási nézet már késznek vehető, az ábrák nagy része át lett alakítva, kivételt csak a WinISD kis grafikonjai képeznek, ezek maradnak ilyenek. A Firefox továbbra is tördeli a képeket és nem találtam rá megoldást (pedig elvileg van). Chrome és IE-vel végülis jól megy, az Opera csúnyán (elcsúszva) szinezi a táblázatok és megjegyzések hátterét. Praktikus megoldás lehet a nyomtatási nézet MS Wordben történő megnyitása. Kis igazítás/formázás szükséges ugyan, viszont így szerkeszthető is lesz az anyag.

2012.10.01.

Eltüntettem a cikkek lapról a saját/mások bontást, mivel a mások által írt cikkeket úgy is felsorolom az linkajánlóban.

2012.09.30.

Kiegészült az IR alapú mérések Alapismeretek cikke egy megjegyzéses (apróbetűs-keretezett) szösszenettel, a fázistolás magyarázatát segítve.

2012.09.20.

Az impulzusválasz alapú mérésről szóló cikksorozat Mérés váltózáshoz cikkében követtem el néhány javítást. Főleg a jobb érthetőség javítása volt a cél, de tartalmilag is itt-ott belekerült új gondolat.

2012.08.28.

Kiegészült az impulzusválasz alapú mérésről szóló cikksorozat 2. része, a süketszoba nélkülözhetőségéről írtam pár gondolatot.

2012.08.25. Kényszerű domaincsere!!!

Lejárt az egy éves ingyenes .tk domain regisztrációm. Bár ingyeneshosszabbítást ígértek, mégis 19.95 dollárért lehetne csak hosszabbítani, amit természetesen nem vagyok hajlandó kifizetni (ennyi erőből vissza is lehetne térni a .hu-ra). A bajvalószínűleg az volt, hogy nem figyeltem a lejárat idejét, és még aktív állapotában kellett volna ráhosszabbítani. Így viszont a dot.tk törölte az flaci.tk-t, amit csak fizetősen lehetett volna újraregisztrálni, az oldal indulásakor használt hangdoboztervezes.tk-val egyetemben. Ingyenesen csakis új domaint indíthatok, ami hangdobozepites.tk lesz. Külön kellemetlen, hogy a régi oldalra nem tudok értesítést és átirányító linket kitenni, ahogy az a korábbi newhosting.hu szolgáltatónál történt a .hu elhagyásakor. Ők hóhapokig engedték ennek az egy lapnak a működését! Most figyelni fogok, hogy mindig időben történjen meg az ingyenes hosszabbítás. Megjegyzem amúgy, hogy elég szarházi módon tüntették el a domaint, igazán hagyhattak volna 1-2 hét időt, amiben egyszerűen inaktívnak jelzik, ezzel adva egy kis haladékot a hosszabbításra. Végülis valahol érthető, ha a júzer nem akar fizetni, de egy év alatt jól bejárat egy domaint, -amit ráadásul máshol nem is lehet fenntartattni- akkor itt van a lehetőség a .com, .net, .hu stb értelmes domain árak kétszeresével megvágni az ügyfelet. (igazából nem is itt akartam újra regisztrálni, de a másik ingyenes szolgáltató, a co.cc nekem valahogy még visszataszítóbb. (Esetleg ha valaki megdob egy stabil aldomain-el, azt megköszönném és természetesen elfogadnám!)

2012.08.22.

Úgylátszik, most minden napra jut valami, mégpedig, az Idő-frekvencia tartomány cikkben történt egy kis bővítés, nevezetesen, az ARTA programban készíthető STF (Sort Time Fourier Transformation) diagrammal, mely nagyon hasonlít a HFM-ben megjelent Koller István féle cikkben bemutatott Wigner-eloszlás diagrammhoz. MIvel a módszer alapjaiban a spektrogarmmhoz áll legközelebb (ill az ARTA verzió lényegében az is) ezért sorrendben a Spektrogramm után következik egy nyúlfaroknyi kis rész és egy ábra.

2012.08.21.

A Mérés váltózáshoz cikkből eltávolítottam a közép- és magashangszórók váltásáról szóló néhány gondolatnyi részt, és egy külön alcikkbe tettem át. Nekem már túl zsúfolt volt ez a cikk, egy ideje gondolkodtam már a darabolásán, végül ez lett az egyszerű megoldás.

2012.08.14.

Jelentős átszövegezés történt a Mérés váltózáshoz cikkben. Érdemi információ nem került bele, csupán a szövegezése lett finomabb, érthetőbb. A változás nem érintette a teljes cikket, az a rész, ahol a gyakorlati bemutatás jön, már nem lett módosítva.

2012.08.12.

Nem nagy ügy, először nem is akartam naplózni, de végülis tartalmilag új elem: a 3 kívánság cikkhez a HFM által is elemzett ideális B2 (2-od rendű Butterworth) hangolású zárt doboz hármas arányhoz készítettem egy diagrammot, melyről elég gyorsan le lehet olvasni összetartozó f3/Vb/SPL számhármasokat. Jól használható úgy is, hogy valamely jellemzőt fixen tartva, annak értékvonalán haladva (pl. egy adott f3 frekvenciát választva annak rácsvonalán csúszva) jól megfigyelhető a másik két jellemző fordított arányossága.

2012.08.08.

Közben a képek title jellemzőit is elkezdtem kitölteni, ez akkor jelenik meg, amikor az egeret a kép fölé visszük. Ezzel a keresők is könnyebben tudnak indexelni, mivel ebből a mezőből szeretnek kulcsszavakat szedni. Egyelőre az IR alapú mérés cikksorozatban készült el, de a napokban a többi cikkben is meg fogom csinálni.
Másfelöl találtam egy hibát az IR mérés első cikkének végén, a holtidőnél: a frekvenciatengelyen nem 1/Th ω hanem 1/Th Hz a fűrészfogak távolsága! Ezt javítottam.

2012.08.07.

Újabb képek „felkommentezése” az IR (impulzusválasz) cikksorozatban, valamint a zárt doboznál is javítottam 1-2sort. A javítás itt sem tárgyi dolog, egyszerűen a könnyebb érthetőséget célozta.

2012.07.27.

Néhány képet átalakítottam, „felkommenteztem” a Mérés váltózáshoz cikkben, egészen pontosan ezt, ezt, ezt, meg ezt.
UPDATE 2012.07.28.: Némi szövegezés is történt a Végszó alcím után, több „útravaló” a méréshez, valamint mikrofonkészítési ötlet.

2012.07.16.

Kicsit átnéztem, és itt-ott belejavítottam a Három kívánság cikkbe. Érdemben semmi új infó nem került bele, csak az itt-ott bénán sikerült mondatokat próbáltam átszerkeszteni. Sajnos a cikk még így is eléggé rágós maradt...

2012.06.17.

Egy kis pontosítás történt a Mérés váltózáshoz cikkben, a különféle fázisú jelek találkozása résznél. Ezen felül némi átszövegezéssel és egy új ábrával is próbáltam ezt a részt érthetőbbé, követhetőbbé tenni.

2012.06.08.

Mostanában elég gyakran nem tölt be az oldal az flaci.tk domainről. Ha így járnál, akkor az flaci.site90.com domainról is behívható a tartalom.
UPDATE: már csak a hangdobozepites.tk domain hívható!

2012.05.30.

Kisebb kiegészítések, javítások történtek a Mérés váltózáshoz cikk több pontján, főleg a jobb érthetőség javítása volt a cél.

2012.04.28.

Kisebb átszövegezés történt az Idő-frekvencia tartomány cikkben, különösen a CSD részén.

2012.04.03.

Kis átszövegezés történt a Mérés váltózáshoz cikk bevezető szakaszában, kiegészült a fázismenet kitüntetett értékeihez tartozó viselkedés rövid leírásával is a cikk.

2012.03.25.

Kisebb javítások az Idő-frekvencia grafikonok cikkben: érdemben semmi nem változott, a spektrogramnál történt egy kis átszövegezés a könnyebb érthetőség miatt. Másrészről sikerült eltüntetnem az index.html-t, és a mentések között csak régit (előző bőrűt) találtam. A helyreállítás egyben frissítés is lett.

2012.03.16.

Kiegészítés történt a Mérés váltózáshoz cikkben: megfontolandó javaslatok kerültek be dóm és zártkosaras közép és magashangszórók villamosan helyes váltására vonatkozóan.

2012.03.07.

Picit javítottam a Három kívánság cikken, a korábbi bővítése kissé félreérthetően lett fogalmazva, már-már ellenmondásosnak tűnt. Ez lett kijavítva a cikk végén a Vajon Butterworth hangolással kapjuk a legjobb hármas arányt? alcím után.

2012.02.28.

Kb egy hónapos munka került végre fel az oldalra Impulzusválasz alapú akusztikai mérések címmel. A 4 részes cikksorozat bemutatja a digitális (mintavételes) jelfeldolgozás legfontosabb alapismereteit, a mérőszoftverek működésének lényegét, konkrét gyakorlatban használható leírást ad a fázishelyes akusztikai mérésekről és részletesen ír az idő-frekvencia grafikonokról, köztük a CSD (vízesés) diagramról. Terveim szerint a cikk kiegészül majd egy 5.-ik résszel, mely az ARTA program használatáról fog részletesen szólni.

2012.02.12.

Új bőr az oldalon, a régi nekem túl fehér, túl rideg, túl fárasztó volt olvasás/szerkesztés közben. Mindenképpen nyugodtabb, szemkímélőbb megoldást kerestem, egyszerűbbet, letisztult felépítéssel, nyugodt színekkel és talán kicsit kevésbé technokratát. Az elkövetkező időszakban még itt-ott belejavítok a megjelenésbe.

2012.02.06.

Javítások és bővítés történt a helyettesítő kapcsolás cikken, a bővítés főleg a hangszóró „motor”-jának fizikai ismertetése, mágneskör felépítése, működésével kapcsolatos.

2012.01.30.

További javítások a Három kívánság című cikken. Egy elhamarkodott feltételezés lett jóvátéve, nevezetesen, hogy a zárt doboznál Butterworth hangolás adja a legjobb hármas arányt. Sajnos ez nem bizonyult igaznak, a cikkben vizsgálva lett a Qtc függvényében a hármasarány alakulása, ami azt az eredményt hozta, hogy kb 1.1-es Qtc-vel lesz a legjobb a hatásfoka (így a hármasaránya) a zárt doboznak.
Továbbá módosult a helyettesítő kapcsolás első cikke, ennek átdolgozásán is munkálkodtam az elmúlt napokban, kicsit több információ került bele rendszerelmélet szempontjából és talán kicsit rendezettebbé vált.

2012.01.19.

Módosítottam a Három kívánság című cikkemet. Kisebb javításokon túl az új cikk elemzi a különféle Butterworth karakterisztikáktól eltérő eseteket is.

2012.01.03.

Elkezdtem átszerkeszteni a DCR doboz cikket. Sok új tapasztalat került bele és egy szoftvert is találtam, mellyel talán pontosabban lehet DCR dobozt modellezni, mint az eddigi Qucs modellel.
Másik újdonság, hogy a Gilszki-féle T-S számoló táblázatnak új, pótsúlyos mérést is számoló verzója került fel. (ld. letöltés fül)

2011.10.17. Domain és tárhelycsere

Sajnos a magyar ingyentárhely szolgáltatóm fél év után módosította feltételeit, melynek lényege hogy „fizess!” A történet annyi, hogy a további ingyenes hosztolás feltételéül a .hu domain átregisztrálását és náluk történő fenntartását szabták, a korábbi szolgáltatóhoz képest több mint kétszeres éves díjtarifával. Külön bosszantó, hogy fél éve előfizetett 2 éves domain szerződésem ezzel kárbaveszett volna. Elvi kérdést csináltam az ügyből, bár nem lett volna katasztrófa 3500Ft-ot kicsengetni, és a további 1500/év helyett 3500/év fenntartási díjat fizetni, de mi van ha újabb fél év után megint valamit felrúgnak? Így végül teljesen ingyenes külföldi domain és tárhelyszolgáltatót váltottam, vagy inkább visszaváltottam, ugyanis a .hu előtt rövid ideig itt működött az oldal elődje!

2011.07.13.

Végre valami tartalom is került a letöltés lapra, mégpedig két hasznos segédlet. Egyik a Gilszki által készített T/S méréshez használható segédtáblázat kiegészítve pár dologgal, a másik egy állóhullám számoló SciLAB script.

2011.06.18.

A 15.-én feltett reflexcső számítása kiegészítésben hibásan használtam az akusztikai hossz kifejezést. Ez ugyanis az 1m² keresztmetszetű reflexcső számított hossza, a tetszőleges keresztmetszetű cső számított hosszának helyes megnevezése a látszólagos vagy számított hossz.

2011.06.15.

Kibővült a reflex és dupla kamrás reflex cikk egy kis irománnyal, ami nem html, csupán egy kis pdf-be lehet letölteni: Reflexcső számításának levezetése csak mert nem hagyott nyugodni. :) A levezetés alapja dr. Wersényi György MA jegyzetében található Helmholtz-rezonátor rezonanciafrekvenciája. Az így nyert egyenletbe már nem a modell által használt Mport belső változó van használva, ill. a hangszóró Sd sugárzó felülete sem szükséges. (A modellben ezekre azért van szükség, mert egyszerűbb volt a villamos oldalon számolni, mivel amúgy is minden oda van rendezve!) Az új egyenlet Vb, fb és a cső keresztmetszetéből számol, ahol a keresztmetszet lehet Pd keresztmetszet, Pdia átmérő vagy Pr sugár, mindhárom esetre le van vezetve. Továbbá figyelembe veszi a cső torkolati tényezőt, melyhez az LspLAB program súgója adott kiindulópontot.

2011.06.13.

Bár nem tartalmi változtatás, de azért legyen naplózva: az oldal fejlécében a név hangdoboztervezés helyett flaci.hu lett.

2011.06.11.

A Dupla kamrás reflex cikkben a szimuláció a korábbi ajdesigner.com oldalon talált képlettel valami miatt hibásan számolta a csőhosszt. Sajnos nem találtam meg ennek okát, a hivatkozott képletben sok konstans egybe van rendezve és nem sikerült kibogarásznom. A legvalószínűbb, hogy valamelyik mértékegységet nem SI szerint értelmezi. Saját képletet vezettem le a probléma megoldására.

2011.06.04.

Egy régi hiányosság pótlása, az Egyéb helyettesítő modellek cikkben a felemás modellre készült letölthetőQucs szimuláció. További képek:kapcsolás és egyenletei, eredménygrafikonok

2011.05.16.

A Helyettesítő kapcsolás cikkben az analógiákat részletező táblázatot kicsit átírtam, pár egyenletet kicsréltem, így talán jobban mutatja amit kell.

2011.05.08.

A dupla kamrás bass-reflex cikk gyakorlatilag teljesen át lett dolgozva, új szimulációk, ábrák, ~70-80% átszövegezés. A cikk amolyan béta verziós, csak már ideje volt javítani. Lesz folytatás, és még kisebb változásokat megélhet az elkövetkező hetekben.

2011.05.01.

Két javítás is történt, egyik a helyettesítő kapcsolás cikkben az elektromos oldalnál a Qts képlet, melyben Bl²/Re helyett Re/Bl² a helyes.
Másik módosítás egy levélíró észrevétele alapján történt, a zárt doboz hangolásánál a különféle Qtc-re történő hangolásnál felhívta a figyelmem, hogy hangdobozoknál a Qtc=1 csebisev hangolással a legmagasabb az f3 frekvenciapont, míg nálam a szűrőkarakterisztikás ábrán ez adja a legalacsonyabbat. Ezt egy saját WinISD szimulációval is szemléltette. MEGTEKINTÉS. A cikk ebben a vonatkozásban valóban nem teljesen egyértelmű, így módosítottam ezen részét.

2011.04.17.

Javítások, kiegészítések és némi átszövegezés történt a Grafikondigitalizálás cikkben.

2011.03.25.

Elindult az oldal az flaci.hu domain alatt. Ez az oldal kezdetlegesen egy korábbi ingyenes tárhelyen működött pár hónapig, most .hu magyar domainnév alatt és egy magyar ingyenes tárhelyszolgálatótnál hosztolva megy. Egyben új a külső is, a saját tákolt css-html kód helyett előrekészített CSS sablon az alap. Az előd flab.web44.net (000webhost.com) ill később hangdoboztervezes.tk (dot.tk) címen volt elérhető és így nézett ki.

Kép betöltése…
Bezár